Цели урока:

Освоение способов выражения будущих планов на сравнительных примерах Future Simple, be going to, Present Continuous

 Предметные результаты:

·         умение применять грамматический материал в речи;

·         умение действовать по образцу при выполнении заданий.

 Метапредметные и личностные результаты

1.      Личностные УУД:

·         формирование ответственного отношения к учению;

·         формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками.        

2.      Регулятивные УУД:

·         умение самостоятельно определять цель учебной деятельности (формулировка и принятие учебных задач урока);

·         умение оценивать правильность выполнения учебной задачи, собственные возможности её решения;

·         оценка - выделение и осознание учащимся того, что уже усвоено и что еще подлежит усвоению, осознание качества и уровня усвоения.

3. Познавательные УУД

·         осознанное и произвольное построение речевого высказывания в устной и письменной форме.

4. Коммуникативные УУД

·         планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками – определение способов взаимодействия.

 Учебные задачи урока:

1. Актуализировать ранее изученный и изучить новый грамматический материал.

2. Отработать знания на практике.

3. Сформулировать домашнее задание в соответствии с логикой дальнейшего изучения предмета.

 Тип урока:

Комбинированный урок.

 Методы:

1.         Словесный (диалог)

2.         Практический (выполнение заданий)

3.         Дедуктивный (анализ, применение знаний, обобщение)

 Оборудование:

·         учебник Spotlight 6 класс

·         компьютер;

·         экран;

·         маркерная доска

 Ход урока:

1. Актуализация знаний, целеполагание

Деятельность учителя:

Учитель показывает изображения: прогноз погоды, космические путешествия, гадание по картам, билеты на самолёт. Look at the photos: you can see a weather forecast, a picture of space travelling, fortune-telling and airplane tickets. When is it? What period of time are we going to talk about? That’s right we’re going to talk about future. 

Деятельность учащихся:

Учащиеся формулируют тему урока.

     2. Изучение нового учебного материала

Деятельность учителя:

1.      Помогает вспомнить образование времен Future Simple и Present Continuous, повторяет оборот be going to.

2.      Объясняет разницу в использовании Future Simple, Present Continuous, be going to.

3.      Активизирует в речи учащихся изученный грамматический материал. 

Деятельность учащихся:

 

3. Применение знания

Деятельность учителя:

1.      Предлагает поработать с образованием форм будущего простого времени: попробовать предсказать будущее по символическим картам и дать ответы на вопросы. Например, Will the weather be fine tomorrow? (на карте изображение зонта) — No, it won’t. It will rain tomorrow.

Will my favourite football team win next Sunday? (на карте изображение кубка победителей.) — Yes, they will. My favourite football team will win next Sunday.

Объясняет использование Future Simple для принятия спонтанных решений.

2.      Предлагает поработать с оборотом going to: You can also predict the future using going to, but you need to analyze the situation. Look at the sky, you can see black clouds and you understand that it’s going to rain.

3.      Предлагает поработать с Present Continuous, сказать, что сделают люди на фотографии. Look at the photo. Mary’s bought a ticket to London for this Wednesday. What is she doing on Wednesday?

4.      Подводит итоги урока. 

Деятельность учащихся:

Выполняют задания.

4. Рефлексия

Деятельность учителя

1.       Обсуждает с учащимися, что они научились делать (выражать, описывать, читать, писать) на уроке. Рефлексия освоенных способов деятельности.

2.       Оценивает работу учащихся. 

Деятельность учащихся

Отмечают наиболее трудные и наиболее понравившиеся эпизоды урока, высказывают оценочные суждения. Определяют степень своего продвижения к цели.

5. Домашнее задание

1.       Выучить новую лексику по теме.

 Дополнительные ресурсы

1.      Интерактивные грамматические упражнения по теме «Способы выражения будущего времени»: https://elt.oup.com/student/englishfile/preint/a_grammar/file03/?cc=us&selLanguage=en

 Exercises

1.       Try to predict the future. Use the symbols and answer the questions.

Example:

1)      Will Sandra buy a new mobile this year? — Yes, she will. She will buy a new mobile this year.

2)      Will Matt and Sarah go travelling this summer? — …

3)      Will Alex have a lot of homework? — …

4)      Will Dan enjoy his weekend? — …

5)      Will Jane be a famous singer? — …

Ответ:

1)      Yes, they will. They will go travelling this summer.

2)      No, he won’t. He won’t have a lot of homework.

3)      Yes, he will. He will enjoy his weekend.

4)      Yes, she will. She will be a famous singer.

 2.       In Great Britain there are a lot of sayings about the weather. Match the parts of the sentences to make the sayings.

1.       

Mackerel sky and mare’s tails

fine by eleven.

2.       

Rain before seven,

it is never good for man nor beast.

3.       

Red sky at night,

make tall ships carry low sails.

4.       

When halo rings Moon or Sun,

shepherd’s delight.

5.       

When the wind is out of the East,

rain’s approaching on the run.

Ответ:

1.       

Mackerel sky and mare’s tails

make tall ships carry low sails.

2.       

Rain before seven,

fine by eleven.

3.       

Red sky at night,

shepherd’s delight.

4.       

When halo rings Moon or Sun,

rain’s approaching on the run.

5.       

When the wind is out of the East,

it is never good for man nor beast.

 3.       Classify the sentences into the categories.

Promises

On-the-Spot Decisions

Predictions

 

 

 

1.      I think we will live on another planet.

2.      I’ll help you with your homework.

3.      I won’t lie to you anymore.

4.      Look! You’ve dropped the pen. I’ll pick it up.

5.      I think we’ll enjoy this concert.

6.      Oh, I know! I’ll have some ice-cream for dessert.

Ответ:

Promises

On-the-Spot Decisions

Predictions

2, 3

4, 6

1, 5

 4.       Match the pairs of sentences.

1.       

‘What would you like to eat, sir?’

‘I’m not sure. I’ll look in my phonebook.’

2.       

‘Have you got Jim’s number?’

‘I’ll go with you.’

3.       

‘These pencils are 90p each.’

‘I’ll have the pizza, please.’

4.       

‘The shower isn’t working.’

‘I’ll have a bath.’

5.       

‘We’re leaving now.’

‘I’ll take four.’

Ответ:

1.       

‘What would you like to eat, sir?’

‘I’ll have the pizza, please.’

2.       

‘Have you got Jim’s number?’

‘I’m not sure. I’ll look in my phonebook.’

3.       

‘These pencils are 90p each.’

‘I’ll take four.’

4.       

‘The shower isn’t working.’

‘I’ll have a bath.’

5.       

‘We’re leaving now.’

‘I’ll go with you.’

 5.       Make sentences about what is going to happen. Use the prompts.

1.      Careful! We … (bump) into the tree.

2.      There’s a stone on the road. Look out! You … (stumble).

3.      The baby’s eyes are so tired. It … (fall) asleep.

4.      Nick is so happy! He … (get) these new fashionable trainers.

5.      There’s a strange sound in my computer. It … (break) down.

Ответ:

1.      are going to bump

2.      are going to stumble

3.      is going to sleep

4.      is going to get

5.      is going to break

 6.       Complete the mini-dialogues with the correct form of will or going to.

1.      A    The black skirt is £8, the blue skirt is £9.

B    I … have the black skirt, please.

2.      A    Have you got any plans for the weekend?

B    Yes. I … visit my friends in Birmingham.

3.      A    It’s really hot in this room.

B    OK. I… open the window.

4.      A    Is the match nearly over?

B    Yes, Roger Federer … win.

5.      A    Are you on holiday next week.

B    Yes. I … stay in bed all morning on Monday!

Ответ:

1.      will

2.      am going to

3.      will

4.      is going to

5.      am going to

 7.       Look at Tom’s diary and write the sentences about his arrangements.

Monday

6 p.m.  Have dinner with Judy

 

Thursday

11 a.m. Play golf with Sam

Tuesday

3 p.m.  Meet Andy at the airport

 

Friday

4 p.m.  Stay with the younger brother

Wednesday

9 a.m.  See the doctor

 

Saturday

7 p.m.  Fly to Glasgow

Example: Tom’s having dinner with Judy at 6 p.m. on Monday.

1.       

2.       

3.       

4.       

5.       

Ответ:

1.      Tom is meeting Andy at the airport at 3 p.m. on Tuesday.

2.      Tom is seeing the doctor at 9 a.m. on Wednesday.

3.      Tom is playing golf with Same at 11 a.m. on Thursday

4.      Tom is staying with the younger brother at 4 p.m. on Friday.

5.      Tom is flying to Glasgow at 7 p.m. on Saturday.

 8.       Choose the correct option. Mark if it is a plan (P), an on-the-spot decision (D) or an arrangement (A).

1.      I don’t feel well, so I’ll go / I’m going to the doctor’s this evening.          ___

2.      Our TV is really old, so we’ll buy / we’re going to buy a new one.           ___

3.      Let’s go to the theatre tonight. I’ll meet / I’m meeting you outside at eight o’clock.       ___

4.      I’ll play / I’m playing volleyball with Ann this afternoon, so I’d better take my ball.      ___

5.      Lena will get up / is going to get up early tomorrow to study for her exam.         ___

Ответ:

1.      I’m going; A

2.      we’re going to buy; P

3.      I’ll meet; D

4.      I’m playing; A

5.      is going to get up; P

 9.       Complete the sentences with the correct form of the verbs. Use will, going to or Present Continuous.

1.      It’s too cold. I … (close) the window.

2.      Ben is at the post office. He … (post) a letter.

3.      Tonight we … (have) dinner with the Smiths.

4.      This suitcase is too heavy! I … (help) you to carry it.

5.      Ann is visiting Paris. She … (see) the Eiffel Tower.

Ответ:

1.      will close

2.      is going to post

3.      are having

4.      will help

5.      is going to see

 10.   Listen to the dialogue and say if the statements are true or false.

1.      Steve is going to use the map.           T         F

2.      There are some problems with the mobile phone.     T         F

3.      It’s going to rain soon.           T         F

4.      Lisa decides to call a taxi.     T         F

5.      They know where they are.   T         F

Ответ:

1.      F

2.      T

3.      T

4.      T

5.      F

Текст задания:

Lisa:       Where’s the map?

Steve:    I didn’t bring it. I’ll use my new mobile phone instead. It’s got a navigation system.

Lisa:       OK, fine. So where are we?

Steve:    Just a minute. I’m trying to switch it on.

Lisa:       Well, hurry up. I’m getting cold.

Steve:    I’ll lend you my coat.

Lisa:       Thanks. We’re lost, aren’t we? And look at that black cloud. It’s going to rain. What are you doing?

Steve:    I’m hitting my phone. It isn’t working.

Lisa:       Do you think that’ll help?

Steve:    Probably not.

Lisa:       Look. I’ve got a better idea. I’ll call a taxi.

Steve:    But we don’t know where we are!