Цели урока:

Активизировать ранее изученную и введение новой лексики по теме «Праздники»,:

сформировать умения вести диалог — обмен мнениями.

 Предметные результаты:

·  умение применять ЛЕ по теме «Праздники» в речи;

·  умение составлять диалог-обмен мнениями;

·  умение действовать по образцу при выполнении упражнений.

 Метапредметные и личностные результаты

1. Личностные УУД:

·  формирование ответственного отношения к учению;

·  формирование самооценки и самоорганизации, готовности  и способности обучающихся к саморазвитию;

·  осознание своей этнической принадлежности, знание культуры своего народа и народов других стран.

2. Регулятивные УУД:

·   умение самостоятельно определять цель учебной деятельности (формулировка и принятие учебных задач урока);

·   умение оценивать правильность выполнения учебной задачи, собственные возможности её решения;

·   оценка - выделение и осознание учащимся того, что уже усвоено и что еще подлежит усвоению, осознание качества и уровня усвоения.

3. Познавательные УУД

·    осознанное и произвольное построение речевого высказывания в устной и письменной форме.

4. Коммуникативные УУД

·   планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками – определение способов взаимодействия.

 Учебные задачи урока:

1. Используя информацию, предоставленную учителем, освоить умения вести диалог-обмен мнениями на базе изученных ЛЕ по теме «Праздники», повторить использование порядковых числительных.

2. Отработать знания на практике.

3. Сформулировать домашнее задание в соответствии с логикой дальнейшего изучения предмета.

 Тип урока:

Комбинированный

 Методы:

1.  Словесный (диалог)

2.  Практический (выполнение заданий)

3.  Дедуктивный (анализ, применение знаний, обобщение)

 Оборудование:

·   учебник Spotlight 6 класс

·   компьютер;

·   экран;

·   маркерная доска;

 Ход урока:

1. Актуализация знаний, целеполагание

Деятельность учителя:

Мотивирует учащихся на работу с

новой темой, активизирует изученную ранее лексику по теме «Праздники».

Спрашивает учащихся о том, какие праздники они

обычно празднуют, что связано с этими праздниками, в каких приготовлениях они участвуют.

Деятельность учащихся:

Учащиеся вспоминают названия  праздников, и формулируют тему  урока. 

2. Изучение нового учебного материала

Деятельность учителя:

1.  Предлагает упражнения на повторение порядковых числительных, в том числе в составе дат, отработка их в речи (беседа о праздниках).

2.  Знакомит с фразовыми глаголами по теме «Праздники».

3.  Предлагает разговорные клише для выражения мнения

Деятельность учащихся:

Стремятся к четкому выполнению задач, поставленных учителем. Записывают материал в тетради.

3. Применение знания

Деятельность учителя:

1.  Предлагает задания на закрепление активной лексики в кратких монологических высказываниях

2.  Предлагает задания для развития умений диалогической речи: формирование умений вести диалог — обмен мнениями. Закрепляет использование активной лексики урока.

3.  Подводит итог урока.

Деятельность учащихся:

Выполняют задания.

 

4.Рефлексия

Деятельность учителя

1. Предлагает вспомнить тему урока и оценить меру своего личного продвижения к цели и успехи класса в целом

Как вы оцениваете свою работу? Что нового вы узнали на уроке?

2.Оценивает работу учащихся.

Деятельность учащихся

Отмечают наиболее трудные и наиболее понравившиеся эпизоды урока, высказывают оценочные суждения. Определяют степень своего продвижения к цели.

5.Домашнее задание

Написать о понравившемся празднике за рубежом.

 Exercises

Тренировочные

 Task1. What month is it? Write the word.

This is the fifth month of the year                        _____________________

This is the last month of the year                          _____________________

This is the only month with letter ‘g ‘’ in it              _____________________

The last letter of the month is ‘ e ‘                         ____________________

This is the first month                                           _____________________

This is the third month of the year                        _____________________

This month has the longest name                            _____________________

Ответ:

1.     May

2.     December

3.     August

4.     June

5.     January

6.     March

7.     September

 Task2.  Read the text and write if the statements are true or false.

Carnival is a festivity celebrated all over the world. It has got its origins in Ancient Rome, but many traditions come from Africa. In this event, all the social classes get together and participate in street parades, music, dance and multi-coloured costumes.  People celebrate Carnival the last week of February or the first week of March. Feathers are very important in the costumes, the same as masks. Among the traditions people also dance with drums rhythms.  Everybody is happy and dance in the streets during these days.

TRUE OR FALSE?

1 – People don’t use costumes in carnival.

2 – The costumes are black and white.

3 – People dance with guitar rhythms.

4 – They dance and sing in the streets.

5 – Everybody is happy.

Ответы:

1-    False

2-    False

3-    False

4-    True

5-     True.

 Task3.  Fill in the blanks with the words:

WEAR – IS – DANCE – ARE – HAVE GOT – WATCH.

In Montevideo,  our country capital city, carnival _______ an important celebration. There _____________ different  parades along the city. Lots of people go to ___________ parade  on the street. Along 18 de Julio street groups ________________ with the beat of the drums. The performers ______ masks with feathers and _______________  colourful costumes.

Ответы:

In Montevideo,  our country capital city, carnival _IS__ an important celebration. There ___ARE_____ different  parades along the city. Lots of people go to __WATCH___ parade  on the street. Along 18 de Julio street groups ___DANCE____ with the beat of the drums. The performers ____HAVE GOT__ masks with feathers and ____WEAR__  colourful costumes.

 Task 4. Put the words in the correct order to make sentences.

 1.      about/do/what/it/think/you?

2.       at/bad/all/not.

3.       terrible/is/it.

4.       do /like/  you/ it/how?

5.       really/they/ fantastic/ are?

6.       this/you/do/like?

Ответы:

1.     What do you think about it?

2.     Not bad at all.

3.     It is terrible!

4.     How do you like it?

5.     They are really fantastic!

6.      Do you like this?

 Task 5. Distribute the phases according to the right column:

·     What do you think about this book?

·     Not bad at all.

·     Nothing special.

·     How do you like the party ?

·     It’s brilliant!

·     Do you like this cake ?

·     I don't really like them.

·     They are horrible!

·     Quite good.

Asking for opinions

Responding

 

 

 

Ответы:

Asking for opinions

Responding

 

·  What do you think about this book?

·  How do you like the party ?

·   Do you like this cake ?

 

·  Not bad at all.

·   Nothing special.

·   It’s brilliant!

·   I don't really like them

·   They are horrible!

·    Quite good

 Task 6. Put the phrasal verbs in the sentences:

pop round

running out of

coming over

join in

dresses up

1.  He _________ as Superman for the New Year’s Eve party

2.  Her great-grandparents are ________ from Ireland in the nineteenth century.

3.  We’re _________________of sugar; I'm going to the shops for some.

4.  Your brother is playing football in the park. Why don’t you go and ____________?

5.  Sarah, why don't you __________ some time for a cup of tea? I haven't seen you in ages.

Ответы:

1.   He dresses up as Superman for the New Year’s Eve party

2.   Her great-grandparents are coming over from Ireland this summer.

3.   We' are running out of sugar; I'm going to the shops for some.

4.   Your brother is playing football in the park. Why don’t you go and join in?

5.   Sarah, why don't you pop round some time for a cup of tea? I haven't seen you in ages

 КИМ 1

Open the brackets. Use Present Simple or Present Continuous.

A.   Every year, we ___________________ (send) each other cards and ______________ (give) ach other presents at Christmas Day.

B.   Today Mr. Smith ___________________________ (decorate) his house with coloured lights and a Christmas tree.

C.   On New Year’s Eve, people ______________________ (often / have) a party with their families and friends and they _________________ (celebrate) it with fireworks too.

D.   At this moment my mother ________________________ (sew) our costumes for Halloween.

E.   At Easter, people _______________________ (always / eat) a special meal.

F.    My friend ______________________ (buy) some yellow flowers and a card right now. Todays is Valentine’s Day!

G.   My cousin is Hindu and now she ________________________ (celebrate) the Diwali, which is a traditional festival for them.

Ответы:

A.     send/give

B.     is decorating

C.     often have/ celebrate

D.     is sewing

E.     always eat

F.      is buying

G.     is celebrating

 КИМ 2 Choose the right alternative.

CHOOSE THE CORRECT ANSWER

1.- Hi David. We are going to the mountains Why ……….  come with us?

              a)doesn’t you      b)don’t you       c) do you

2.-It’s a beautiful day. …….. go to the beach    

a)Let’s       b)Why do      c)Who let’s

3.-I don’t really like this film. It’s . …  

a) brilliant   b)quite good      c)horrible

4.-Today is your first day in new school!. What  …….. think about your new school?    

              a)do you       b)you    c)doesn’t you

5.-I think it’s a good idea.  You ……..to buy him a present!

             a) don’t want         b) want             c) always

6.-I’m bored. What about ………to the football match this afternoon?

               a) to  go           b)going              c) go

7.- ………… watch a good film on TV?     

a)Let’s      b)let       c)to let

Ответы:

1.        b

2.        a

3.        c

4.        a

5.        b

6.        b

7.        a

 КИМ 3

Put the following phrazes in the correct order to make a dialogue.

1.   Yeah, some. I like adventure stories.

2.   Yes, you are right. I think it’s going to rain.

3.   What do you think of my new house?

4.   How do you feel about J.K.Rowling’s books?

5.   It is beautiful. I think. Oh, you have many books in your new house.

6.   I feel they are brilliant.

7.   I don’t think so. Look outside at the sky! It’s so clear. No clouds there.

Ответ:

3. What do you think of my new house?

5. It is beautiful. I think. Oh, you have many books in your new house.

1. Yeah, some. I like adventure stories.

4. How do you feel about J.K.Rowling’s books?

6. I feel they are brilliant.

2. Yes, you are right. I think it’s going to rain.

7. I don’t think so. Look outside at the sky! It’s so clear. No clouds there.