Цели урока:

Освоить навыки употребления в речи модальных глаголов must/mustn't/can/can't;

 Предметные результаты:

·   умение применять в речи модальные глаголы must/mustn't/can/can't;

·   умение действовать по образцу при выполнении упражнений.

 Метапредметные и личностные результаты

1.   Личностные УУД:

·   формирование ответственного отношения к учению;

·   формирование самооценки и самоорганизации;

2.   Регулятивные УУД:

·    умение самостоятельно определять цель учебной деятельности (формулировка и принятие учебных задач урока);

·    умение оценивать правильность выполнения учебной задачи, собственные возможности её решения;

·     оценка - выделение и осознание учащимся того, что уже усвоено и что еще подлежит усвоению, осознание качества и уровня усвоения.

3. Познавательные УУД

·      осознанное и произвольное построение речевого высказывания в устной и письменной форме.

4. Коммуникативные УУД

·       планирование учебного сотрудничества с учителем– определение способов взаимодействия.

 Учебные задачи урока:

1. Освоить употребление в речи модальных глаголов must/mustn't/can/can't.

2. Отработать знания на практике.

 Тип урока:

Комбинированный

 Методы:

1.  Словесный (диалог)

2.  Практический (выполнение заданий)

3.  Дедуктивный (анализ, применение знаний, обобщение)

 Оборудование:

·    учебник Spotlight 6 класс

·    компьютер;

·    экран;

·    маркерная доска;

 Ход урока:

1. Актуализация знаний, целеполагание

Деятельность учителя:

1.Предлагает учащимся вспомнить, что такое модальные глаголы и какую функцию они выполняют в речи.

2.Задаёт вопросы типа:

What must and mustn't kids do?

What must and mustn't you do at the lesson?

What must you do at home?

Деятельность учащихся:

Отвечают на вопросы.

                                         2. Изучение нового учебного материала

Деятельность учителя:

Объясняет разницу между случаями употребления форм mustn't и can't

Деятельность учащихся:

Записывают материал в тетрадях

3. Применение знания

Деятельность учителя:

1.Предлагает представить, что класс находится на экскурсии в музее и составить список правил поведения.

2.Предлагает составить диалоги в парах между работником музея и посетителем с использованием модальных глаголов.

3.Предлагает выполнить интерактивные упражнения.

 

Деятельность учащихся:

Выполняют задания.

 

Выполняется устно

 

 Выполняют в классе с демонстрационным оборудованием: один ученик выполняет задание на доске, остальные – за партами на листочках (в рабочих тетрадях). В компьютерном классе – учащиеся выполняют задание за ПК. В случае  дистанционной работы  – задание выполняется за компьютером.

4. Рефлексия

Деятельность учителя

Предлагает вспомнить тему урока и что было пройдено.

Деятельность учащихся

Отмечают наиболее трудные и наиболее понравившиеся эпизоды урока, высказывают оценочные суждения. Определяют степень своего продвижения к цели.

5. Домашнее задание

Write what people must/mustn't/can't do in the theatre/in the zoo.

 

Ссылки на дополнительные материалы

http://learnenglish.britishcouncil.org/en/quick-grammar/modals-1

http://www.perfect-english-grammar.com/modal-verbs.html

 Exercises

 Task 1  Match the words and their meanings.

Answers

palace

дворец

hall of residence

общежитие

tent

палатка

block of flats

многоэтажный жилой дом

cottage

коттедж

apartment

квартира

 Task 2 Match the pictures and the names of dwellings.

Ответы:

Картинка дворца

Картинка квартиры

Картинка палатки

Картинка многоэтажного дома

Картинка коттеджа

palace

apartment

tent

block of flats

cottage

 Task 3   Fill in the blanks with must or mustn't.

must        mustn't

1)     Children … sleep at night.

2)     You … help your parents.

3)     You … make noise at lessons.

4)     Visitors … feed animals in the zoo.

5)     Pupils … listen to their teachers attentively.

6)     You … smoke. It's harmful.

7)     To get to the cinema you … buy tickets.

Ответ:

1)     must

2)     must

3)     mustn't

4)     mustn't

5)     must

6)    mustn't

7)    must

 Task 4  Read the rules of a hall of residence and mark the statements true (T) or false (F).

§     Keep noise at a level that doesn't disturb other residents, staff and neighbours.

§     Behave with respect towards other residents, staff and your neighbours.

§     Do not use other residents' belongings without permission.

§     Keep your room/flat in a clean state.

§     Ask permission to hold a party.

§     You must not smoke in any part of your residence.

 1.      You mustn't make a loud noise.

2.       You can smoke only in your room.

3.        You can't take other people's things without asking.

4.        You may hold a party at any time.

5.        Your room is your home – you may keep it in any condition.

6.        You must respect other residents.

Answers  

1.           T

2.           F

3.           T

4.           F

5.           F

6.           T

 Task 5  Fill in the blanks with the right modals.

mustn't      can't        must     can

You 1) must always carry your issued photo identification card.

Upon departure, you 2) must return all keys.

You 3) mustn't smoke in any place at our hotel.

You 4) can't invite more than 2 visitors per room.

You 5) can invite guests only between 8am and 6pm.

You 6) can't use swimming pools, sauna and spas after 10pm.

You 7) must pay for all the damage.

You 8) mustn't make noise at any time.

You 9) can't hold parties in the territory of the hotel.

 Task 6  What mustn't you do in the zoo? Choose all the right answers.

1)          feed animals

2)          eat ice-cream

3)          buy tickets

4)          come close to dangerous animals

5)          take photos

6)          touch animals

7)          come too often

 Ответы:

1)                 ,  4)   ,  6)  

 Task 7  Read the hotel rules and choose all the true statements.

1.          You mustn't make noise.

2.          You can smoke in any part of the hotel.

3.          You may hold a party at any time.

4.           You must pay for all the damage.

5.           You must respect other residents.

6.           Upon departure, you must return all keys.

7.           You must clean your room before check-out.

Ответы:  1,   4,   5,    6

 КИМ 1

Choose the correct variant. (подчеркивание/нажатие на вариант)

1.        You (can/must) get a permission to hold a party.

2.        You (mustn't/can't) come to the dining room barefoot.

3.        You (mustn't/can't) remove food from the dining room.

4.        You (must/can) register your overnight friends.

5.        You (mustn't/can't) keep pets in your room.

6.        You (mustn't/can't) use the common room at night.

 КИМ 2

Fill in the blanks with must or mustn't.

must         mustn't

1.       You ______ run in the hall of the school.

2.       You ______ treat your teachers with respect.

3.       You ______ talk in class.

4.        You ______ always be in time.

5.        You ______ wear your school uniform.

6.        You ______ eat or drink in class.

7.        You ______ do your homework regularly.

Ответы

1.         mustn't

2.         must

3.         mustn't

4.         must

5.         must

6.         mustn't

7.         must

 КИМ 3

Fill in the blanks with the corresponding words.

tent       hotel        cottage       block of flats      hall of residence        apartment

1.         Janice is a student. She is living in a _________ now.

2.         When we go camping, we always take a _________.

3.         Mr Jarvice is a bisinessman. He always stays at this ________ during business trips.

4.         We live in an ________ of our own.

5.         I'm so tired of living in city. I'd prefer living in a summer _______.

6.         Most people in our country live in a block of flats.

Ответы:

1.           hall of residence

2.           tent

3.           hotel

4.           apartment

5.           cottage

6.           block of flats